O nás

Naše rodinná firma nese název Nože Peremský knives, v současnosti tvoříme v Děčíně na Folknářích.

Již od dětství jsem si rád hrál se vším, co se mohlo opracovávat. Postupem času přes dřevo, kámen, sklo i kůži jsem se dostal až k železu a od práce s ním to byl ke kování jen kousek. Vždy jsem tíhl k nožům, takže vývoj zdál se být zcela jistý.

V mých výrobcích je vidět, že mé dřívější hraní se dřevem se zúročuje. Při výrobě upřednostňuji přírodní materiály, jako je dřevo ať přírodní, či stabilizované, což je má doména. Mám rád damaškovou ocel, kterou sám vyrábím. Samozřejmě ale není upřednostňována.

Jako každý nožíř jdu svou cestou, což je na mých nožích patrné.

About us

Our family company is called Nože Peremský knives and we are settled in Děčín, Northern Bohemia, Czech Republic.

Since I was a child, I have enjoyed playing with everything mannualy processable. Through the time I have worked with timber, stone, glass and leather, then I found the beauty of iron and steel. Blasksmithing was just the next step. I have always liked working with knives, so this development towards cutlery seems obvious to me now.

It is quite visible in my ware that my previous experience with wood has paid off. When producing, I prefer natural materials, such as wood, which I use in its natural or stabilized form. I enjoy working with damaskus steel, I even create my own.

As every cutler, I go my own way, which is quite noticeable on my knives.